Lekutatták: a méltányos cégeket, az egészségügyi szakembereket és a sajtót tartjuk megbízhatónak, a nyerészkedőket, az influencereket és a social médiát viszont nem.
Felére esett az általános bizalmi index
Az emberek általános bizalmi indexe március közepére már a felére esett vissza az Edelman Trust Barometer legfrissebb adatai szerint. A válság ugyanis az emberek bizalmára óriási csapást mért, és emiatt egyre kevésbé tartjuk megbízhatónak a márkákat és a cégeket is. A többség fél a fertőzéstől, a betegségtől, a szeretteik elvesztésétől. Mindenkinek ki kellett lépni a komfortzónájából, hiszen a hétköznapok, a napi rutinok megváltoztak, és ez további bizonytalanságot okoz. Ráadásul senki nem tudja, hogy a járványnak mikor lesz vége, és mikor fog visszatérni a világ a normális kerékvágásba, jövőkép nélkül pedig a bizalmat nagyon nehéz fenntartani. A pandémiát tehát erős bizalmi válság kíséri, amely negatívan befolyásolja a gazdasági folyamatokat, és a márkák, cégek megítélését.
Az a megbízható, aki méltányosan áraz
Az emberek leginkább az alapján tartanak egy terméket/szolgáltatást vagy vállalkozást megbízhatónak, hogy miként viselkedik a válság idején. Az amerikai Qualtrics több ezer fogyasztót kérdezett meg arról, hogy szerintük mitől függ egy brand/cég megbízhatósága. Minden második megkérdezett szerint elsősorban az árazástól: 33% nyilatkozott úgy, hogy fontos, hogy az üzleti élet szereplői ne használják ki a krízist a profit maximalizálására, illetve további 24% méltányos árakat vár el a vállalatoktól. A kutatásban résztvevők egynegyede elvárja a cégektől, hogy törődjenek az alkalmazottaikkal és ugyanennyien tartják fontosnak, hogy figyeljenek a vásárlóikra, különösen egészségügyi szempontból. Minden ötödik ember azt a márkát és céget tartja megbízhatónak, amely maradéktalanul követi az egészségügyi ajánlásokat és a központi előírásokat. A válaszadók 19%-a szerint fontos a kiegyensúlyozott kommunikáció is, azaz, hogy az adott termék vagy szolgáltatás ne reagálja túl a járványt, ugyanakkor kielégítően tájékoztasson mindenkit a helyzetével kapcsolatban. Abban viszont szinte mindenki (90%) egyetértett, hogy a márkák/vállalatok jelenlegi viselkedése alapvetően befolyásolja a beléjük vetett bizalmat, és az emberek most, illetve a jövőben csak a megbízható termékeket és szolgáltatásokat hajlandóak megvásárolni.
Az influencereket és a celebeket nem tartjuk megbízható forrásnak
Azt is megkérdezték a vásárlóktól, hogy szerintük ki a leghitelesebb információforrás egy márkával/céggel vagy a járvánnyal kapcsolatban. Míg korábban a kommunikáció középpontjában az influencerek és a celebrityk álltak, akik kiválóan közvetíthették a reklámüzeneteket, ez a helyzet mára gyökeresen megváltozott. A marketingszakma már az influencer piac teljes kipukkadásától tart a bizalmi válság megjelenése miatt. Jelenleg az emberek fele az egészségügyi dolgozókat, szakemberek tartja a leghitelesebbnek, ezután következnek az állami döntéshozók, majd a cégek, márkák hivatalos, saját képviselői. Minden negyedik ember a személyes ismerőseinek hisz, illetve a klasszikus sajtónak. Ugyanakkor a celebritiket és az inlfuencereket csupán 5% és 6%-uk említette, mint megbízható információforrást. A Taboola adatai szerint egyébként négyszer jobban bízunk a klasszikus média híreiben, mint a közösségi, social média oldalain megjelenő információkban.
A reklámok most bizalmat próbálják erősíteni
A legtöbb márka és cég már most hozzákezdett a bizalomépítéshez, a jelenleg nálunk is látható reklámok zöme valamilyen olyan értékről szól, ami erősíti az adott termékbe/szolgáltatásba vetett bizalmat. A korábbi kommunikációs slágertémák – mint trendiség, árakciók, promóciók, speciális ajánlatok – nem működnek. De melyek azok a tényezők, amelyekkel a leghatékonyabban tartható meg, illetve erősíthető a megbízhatóság? A bizalomépítés akkor hatékony, ha integrált, azaz minden fronton jelen van, így egy cégnek ugyanúgy kell figyelnie a vásárlóira, a saját alkalmazottaira, a beszállítóira, mint a sajtóra vagy a partnereire. Jelenleg nagyon fontos elvárás mindenki részéről a folytonosság, azaz hogy elérhető legyen a termék és zavartalan legyen a szolgáltatás. Ha valaki kényszerűségből bezár, akkor legalább a kommunikációban kell megvalósítani a folyamatos jelenlétet. Ennek pedig őszintének és hitelesnek kell lennie, sőt az emberek többsége elvárja a társadalmi felelősségvállalást és a segítséget is a vállalatoktól.
Ha szeretne többet tudni a témáról vagy tetszett a cikk, akkor csatlakozzon a Facebook oldalunkhoz.