Jó tanácsok és tudnivalók a koronavírus-járvány miatt munkanélkülivé váló embereknek.
A pandémia, azaz világjárvány miatt bizonyos szektorokból – turizmus, vendéglátás, rendezvényszervezés – rengeteg embert elbocsátottak. Cikkünkben vezető pénzügyi szakemberek jó tanácsait szedtük össze a legfontosabb tudnivalókról.
Felmondás vagy közös megegyezés?
A munkaügyi szakemberek nem javasolják a munkavállalóknak, hogy a munkáltatójukkal közös megegyezés szerint írják alá elbocsátási papírjaikat, ugyanis ebben az esetben elesnek a végkielégítés összegétől és a munkaszerződésben foglalt egyéb juttatásoktól. Sokan félelemből viszont belemennek ebbe a felállásba, ami nem jó taktika. Felmondás esetén viszont a koronavírus járvány idején is jár a munkavállalóknak a törvényben előírt végkielégítés és felmondási időre bérkifizetés. Amennyiben a munkáltató és a munkavállaló között jó viszony áll fenn, megállapodhatnak egyéb módokon is a járvány idejére: fizetés nélküli szabadság, alapbér folyósítása stb. Mind a cégeknek, mind pedig a dolgozóknak érdemes közös konszenzusra törekedni.
Milyen juttatásokat vehet igénybe egy munkanélküli?
Jelenleg a kormányzat még nem változtatta meg a munkanélküli segélyek és juttatások rendszerét. Ezek szerint 90 napig jogosult minden munkakereső állami segélyre, amely a munkaerő-piaci járulékalap 60%-a, de legfeljebb a jelenlegi minimálbér napi összegének 100%-a, azaz 161.000,- Ft/hó. A nyugdíjazás előtt állók kérhetnek nyugdíj előtti álláskeresési segélyit, amelynek összege maximálisan a minimálbér 40%-a, azaz 64.400,- Ft/hó. A keresetpótló juttatások összege 2020-ban a minimálbér 60-100%-a között mozog. Ne feledjük, hogy a hiteltörlesztési és lízingügyletekre vonatkozó moratórium a magánemberekre is vonatkozik. Ezt érdemes igénybe venni! Ne feledjük például a csoportos beszedési megbízásokat leállítani a bakszámlán, hiszen ellenkező esetben a bank leveheti az aktuális törlesztőrészleteket.
Milyen praktikus tanácsok segítik a túlélést?
Liz Frazier, pénzügyi tervező összeszedte, hogy mit tehetnek ilyen súlyos helyzetben a munkavállalók. Először is fontos, hogy elkészítsék a saját vagy családjuk költségvetését. Ebben pontosan meg kell határozni a bevételek és a kiadásokat. Ezután pedig minden olyan kiadást ki kell iktatni, ami lehetséges. Ilyenek például Magyarországon a hiteltörlesztések felfüggesztése, kérhető segítség a rezsidíjak átütemezéséhez is. Jelenleg mindenkinek azt javasolják, hogy maradjon otthon, így a munka megszűnésével nem kell költeni tömegközlekedésre és utazásra (autóra). Mivel a szórakozóhelyek és éttermek is bezártak, így ezekre sem költünk. Gyakorlatilag az élelmiszerek és alap fogyasztási cikkek mellett a telekommunikációs költségekre (telefon,internet) kell büdzsét elkülöníteni, amelyek segítik a munkakeresést és az otthonlétet. Gyógyszerekre és vírusvédelmi eszközökre nem érdemes költeni csak abban az esetben, ha valaki megbetegedett a családban. Az albérletben lakó diákoknak és munkavállalóknak érdemes hazatérni a családjukhoz a járvány idejére, hogy ezzel is csökkentsék állandó havi kiadásaikat. Legyen mindenki kreatív, a közösségi média segítségével keressen új állást, indítson online szolgáltatásokat, kereskedjen a használt cikkeket árusító platformokon, készítsen saját tartalmat, önkénteskedjen. Ezek olyan területek, ahol előbb-utóbb felbukkanhat valamilyen munkalehetőség!
Melyek azok a szektorok, amelyek járvány idején is kereshetnek munkaerőt?
A hazai élelmiszergyártás és kereskedelem a válság idején felfokozott ütemben pörög. Érdemes megnézni az általuk kínált álláslehetőségeket, mert ezeken a területeken most fokozott munkaerő-igény léphet fel. Hasonló a helyzet a közegészségügyben, az egészségügyi téren működő cégeknél, de a rendvédelmi erők (rendőrség, katonaság, polgárőrség) is kereshetnek új munkavállalókat.
Csatlakozz a MEGOLDÓ BLOG FACEBOOK közösségéhez, ahol segíthetünk egymásnak!